RCKiKW ramach zajęć z doradztwa zawodowego klasa 3a odwiedziła Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. W placówce tej krwiodawcy oddają krew, która następnie jest frakcjonowana i magazynowana. Centrum wydaje krew i preparaty krwiopochodne do szpitali naszego województwa.

Poznanie działania RCKiK uzmysłowiło uczniom ilu pracowników jest potrzebnych, by odpowiednia ilość krwi dotarła do potrzebujących. Pracują tu osoby bezpośrednio związane z pobieraniem krwi - recepcjonistki, pielęgniarki, diagności medyczni, lekarze oraz liczny personel przetwarzający krew jak i techniczno-administracyjny.

Propagowanie honorowego krwiodawstwa jest istotnym zadaniem RCKiK. Krew jako dar życia jest bezcennym i jednym z najbardziej pożądanych „leków”, jakimi dysponuje medycyna. Można ją uzyskać tylko od drugiego człowieka. Duże zapotrzebowanie na krew wynika z rozwoju medycy i stosowania nowoczesnych metod leczenia. Dotyczy to głównie transplantologii (przeszczepianie narządów), onkologii, hematologii i chirurgii sercowo-naczyniowej.  Krwiodawcą może zostać osoba pełnoletnia, zdrowa, która spełnia wymogi określane w kwestionariuszu i po zakwalifikowaniu przez lekarza. Krew jest potrzebna dla wielu, a wyprodukować jej nie można. Warto dzielić się krwią z potrzebującymi. Dotyczy to zarówno osób, które wcześniej tego nie robiły, jak i dawców wielokrotnych. Z pozoru mało znaczący gest w postaci oddania krwi może uratować komuś życie!

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. To ustawienie można w każdej chwili zmienić, klikając opcję „Zmień ustawienia”. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, kliknij opcję „Tak, zgadzam się”. Dowiedz sie więcej na temat plików COOKIE np. jak je usuwać i co przechowują. Polityka prywatności - cookie.

  Akceptuje pliki COOKIE pochodzące z tej strony