EZimon              W dniu 22 lutego bieżącego roku zmarł wieloletni nauczyciel fizyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I w Zawadzkiem  Erhard Zimon. Z jego postacią wiążą się losy ponad 30 roczników absolwentów szkoły.

Urodził się 7 stycznia 1940 r. w Rożniątowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął naukę w Liceum Pedagogicznym w Opolu, które ukończył w 1961 r. W latach 1961-1963 uczył się w Studium Nauczycielskim w Opolu na kierunku fizyka. W roku ukończenia studium podjął pracę zawodową w charakterze nauczyciela fizyki w szkole podstawowej w Szymiszowie. W szkole tej uczył poza fizyką, matematyki i chemii. Następnie zatrudnił się w Szkole Podstawowej nr 2 w Zawadzkiem, gdzie pracował w latach 1966-1972. Od roku 1967 zatrudniany był, w ramach godzin dodatkowych lub zastępstw, w Liceum Ogólnokształcącym. Umowę stałą podpisał z liceum w 1972 r. Stało się to równocześnie z ukończeniem studiów magisterskich na Wydziale  Matematyki i Fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. W liceum przepracował 27 lat. (od 1 IX 1972 do 31 VIII 1999). Łącznie z liceum związany był przez 32 lata swojej kariery zawodowej. W ostatnim roku pracy zatrudniony był już jako nauczyciel – emeryt.

Jak każdego długoletniego pedagoga otaczała go aura legend i wspomnień. W pamięci swoich uczniów jawił się jako jeden z najbardziej lubianych nauczycieli w szkole. Cechowało go oryginalne poczucie humoru, wyrozumiałość i takt.  Oryginalne powiedzonka i specyficzny sposób traktowania uczniów zaskarbiły mu powszechny szacunek i sympatię młodzieży. Profesor Zimon był zapalonym turystą. Był znawcą górskich szlaków. W szkole prowadził ponadto koło fotograficzne oraz opiekował się przez wiele lat stołówką szkolną.

Erhard Zimon został odznaczony w 1985 r. odznaką Zasłużonemu Opolszczyźnie. Wielokrotnie nagradzany przez dyrektora szkoły za wzorowe wypełnianie obowiązków nauczyciela. Prywatnie był zapalonym grzybiarzem i działkowiczem. Był cichą, niezwykłą postacią, wykonującą swoje obowiązki z niezachwianą rzetelnością. Zostawił w szkole do dzisiaj widoczny, niezapomniany ślad.

Cześć jego pamięci.

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. To ustawienie można w każdej chwili zmienić, klikając opcję „Zmień ustawienia”. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, kliknij opcję „Tak, zgadzam się”. Dowiedz sie więcej na temat plików COOKIE np. jak je usuwać i co przechowują. Polityka prywatności - cookie.

  Akceptuje pliki COOKIE pochodzące z tej strony