foto1
Running text caption 1
foto1
Running text caption 2
foto1
Running text caption 3
foto1
Running text caption 4
foto1
Running text caption 5
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zawadzkiem

 

W środę, 10 listopada, zaesemesował mieszkaniec Moskorzewa w woj. świętokrzyskim i zgłosił odnalezienie balonika Oliwii A05. A zatem Balonik Oliwii doleciał do powiatu włoszczowskiego, zaraz za granicą województwa śląskiego. Wioska znana jest w historii Polski. Pochodzili z niej rycerze z otoczenia Władysława Jagiełły i dostojnicy dworscy. Stoi tu murowany kościół z końca XIV wieku. We wsi w XVI wieku bardzo silne były wpływy arian – braci polskich, jednego z ciekawszych i czysto polskiego odłamu reformacyjnego, znanego ze swoich racjonalistycznych przekonań. Niedaleko od wsi, w miejscowości Wywła, doszło do słynnej bitwy pod Szczekocinami w powstaniu kościuszkowskim (6. 06. 1794), w której wojska polskie zostały pokonane. W bitwie ranny został słynny kosynier spod Racławic, Bartosz Głowacki, który wskutek odniesionych ran zmarł.

Balon Oliwii przeleciał w linii prostej ok. 102 kilometry. Drogą trzeba jechać do Moskorzewa minimum 118 km. w ciągu blisko dwóch godzin (1 g. 48 min.) Ciekawe, ile balon potrzebuje czasu, aby taką odległość przelecieć…?

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. To ustawienie można w każdej chwili zmienić, klikając opcję „Zmień ustawienia”. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, kliknij opcję „Tak, zgadzam się”. Dowiedz sie więcej na temat plików COOKIE np. jak je usuwać i co przechowują. Polityka prywatności - cookie.

  Akceptuje pliki COOKIE pochodzące z tej strony