Baloniarstwo maturalne w naszym Zespole

          Balony maturalne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem „narodziły się” wiosną 2012 r. Pomysł jest stary i wśród cywilizowanych narodów od antyku znany. U nas jednak, na skraju tego świata, odkryty dopiero na początku XXI wieku naszej ery. Tacy Chińczycy na przykład, już od przełomu II i III w. n.e. używali latających lampionów w różnych celach. Chociaż są one dzisiaj, ze względu na zagrożenie pożarowo-lotnicze, w wielu krajach zabronione, to wciąż jeszcze wypuszcza się je na szczęście przy różnych okazjach. Baloniki gumowe, takie jak nasze, latają z karteczkami informacyjnymi od wielu lat z okazji np. wesel, urodzin, czy jubileuszów i rocznic. Powiadamiają świat o radosnej chwili w życiu pojedynczych ludzi lub całych wspólnot. Wspólnota uczniowsko-absolwencka, taka jak nasza, chce przy pomocy baloników maturalnych dać znać, że w końcu skończyła się szkoła! Jeszcze tylko egzamin dojrzałości i będziemy wolni! Tak się cieszymy! To wielka chwila. Czemu nie wzmóc tego pięknego uczucia emocjonującym oczekiwaniem na znalezienie „mojego” balonika maturalnego? Dlatego wypuszczamy balony od 2012 roku.

          Od tego roku można baloniki już wypuszczać dowolnie. Nie znajdujemy się w strefie pomarańczowych pól na mapie lotniczej Polski i w związku z tym zgoda Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nie jest już konieczna. Było to warunkiem wypuszczania baloników w latach 2012 – 2018.

          Jeśli chodzi o ilość wypuszczonych dotychczas balonów to było ich tyle, ilu absolwentów mieliśmy od 2012 roku, czyli 497. Odnaleziono 62 baloniki (12,5%). Nasze stateczki lecą generalnie w kierunku wschodnim lub północno-wschodnim. Ale w 2014 roku poleciały na północ. No i w tym roku 2019 poleciały też gdzie indziej – na południe. Największą stwierdzoną odległość przelotu odnotowaliśmy w 2018 roku. Adama T. A25 doleciał do Dirkintai na Żmudzi (Republika Litewska), dystrykt Silale, Całkowity dystans w linii prostej: 598 km. Tym samym pobił rekord z roku 2016, gdy balon Dominika B10, przeleciał ponad 291 kilometrów i wylądował w kolonii Parówki, gm. Strzegowo, pow. mławski, woj. mazowieckie. Najbliżej zaś stwierdzono lot do Żędowic (5 km).

          Piękne to chwile, gdy balony wznoszą się nad boiskiem i znikają nam z oczu... Wiozą w świat wiadomość o chłopcu, czy dziewczynie z zawadczańskiej szkoły, że jest, istnieje, że cieszy się, że za chwilę ma maturę, że chce zdać.... I chociaż każdy wie, że los swój trzyma we własnych rękach, to jednak cicho w duszy wierzy w magiczną moc balonika – Leć, leć baloniku mój.... I nieś moje imię. Na szczęście!


Opracował: Arkadiusz Baron (Aktualizacja danych: 30 kwietnia 2019 r.)