Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I
(4-letnie)
1a - klasa humanistyczno-społeczna
Rozszerzone przedmioty to język polski i j. angielski. Trzeci przedmiot to geografia. Języki obce to język angielski i język niemiecki
Profil humanistyczny jest skutecznym przygotowaniem do podjęcia dalszego kształcenia na uniwersytetach lub innych uczelniach w zakresie nauk społecznych, administracji. Szeroki wachlarz specjalizacji obejmuje również dziennikarstwo, socjologię, kulturoznawstwo i wszystkie filologie.
Uczniowie tego profilu są bardzo aktywni biorąc udział w projektach, konkursach i wydarzeniach społeczno-kulturalnych. W ostatnich latach we współpracy z warszawskim Ośrodkiem Karta zgłębiali historię lokalną. Uczestniczyli w wyjazdach na studyjne spotkania do Warszawy. Uczestnicząc w projektach wzbogacili naszą wiedzę o lokalne a zapomniane miejsca i osobowości. Skutecznie od lat są laureatami konkursu Historia Bliska. Współpracujemy również z Fundacją Moczarskich co zwiększa świadomość historyczną młodych ludzi. Od lat w szkole działa Izba Regionalna. Jest to muzeum tradycji naszego regionu, gdzie eksponaty są przekazywane przez rodziców naszych uczniów.
Zadaniem realizowanym od prawie 60 lat jest gazeta uczniowska „My o Nas”. To periodyk dokumentujący życie szkoły. Absolwenci – dawni redaktorzy gazety obecnie pracują w wielu wydawnictwa, telewizji czy portalach internetowych.
W ramach dodatkowych zajęć dla uczniów proponujemy poszerzenie wiedzy w zakresie bycia na przykład Influencerem. Czyli osobą umiejącą oddziaływać na opinię społeczną przez media. Nauczymy pisać newsy, artykuły. Pokarzemy, jak kształtować swoje kompetencje społeczne, tworzyć strony internetowe i blogi. Zainspirujemy do tworzenia zdjęć czy filmów by były właściwą ilustracją przekazywanych treści.
Wszyscy uczniowie szkoły mogą aktywnie działać w samorządzie uczniowskim, wolontariacie. Klub uczniowski ACTIVA oraz realizowany projekt Starsi i Młodsi Razem w Zabawie i Nauce to doskonałe przykłady wieloletnich działań szkoły na rzecz społeczności lokalnej.
Technikum w Zawadzkiem
(5-letnie)
1Ti – technik informatyk - symbol cyfrowy zawodu 351203
Kwalifikacje:
INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych
INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
Przedmiot rozszerzony to język angielski
Ukończenie technikum informatycznego o tej specjalności daje duże możliwości podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie już po ukończeniu szkoły średniej oraz możliwość kontynuowania nauki głównie na kierunkach ścisłych (informatyka, elektronika, elektrotechnika, automatyka, robotyka).
W ramach profilu prowadzone są zajęcia m.in. ze sprzętu komputerowego, systemów operacyjnych, sieci komputerowych, baz danych oraz technik programowania. Podejmowane są głównie zagadnienia dotyczące budowy, konfiguracji i naprawy komputera, zakładania sieci komputerowych, konfiguracji urządzeń sieciowych, zakładania i zarządzania bazami danych oraz programowania w różnych językach (JavaScript, PHP, C++, SQL).
Z uwagi na fakt, że kształcenie w technikum podzielone jest na teorię i praktykę, uczniowie uzyskują kompleksową wiedzę i umiejętności w zawodzie. Uczeń w czasie nauki uzyskuje kolejne kwalifikacje, które po ukończeniu szkoły średniej upoważniają go do otrzymania tytułu technika informatyka.
Branżowa Szkoła I stopnia
(3-letnia)
Szkoła prowadzi rekrutację do klasy wielozawodowej, gdzie praktyczna nauka zawodu odbywa się u pracodawcy
W szkole branżowej uczniowie kształcą się we wszystkich zawodach objętych KLASYFIKACJĄ ZAWODÓW SZKOLNICTWA BRANŻOWEGO dla szkół tego typu. Do tej pory uczniowie naszej szkoły najczęściej wybierali naukę w zawodach: stolarz, mechanik, fryzjer, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych.
Nauka w szkole obejmuje przedmioty ogólne. Przedmioty zawodowe teoretyczne dla poszczególnych specjalności prowadzone są na kursach teoretycznych w województwie opolskim lub innych ośrodkach w Polsce. Kurs teoretyczny trwa 4 tygodnie w każdej klasie. Uczeń jest młodocianym pracownikiem, który podpisuje umowę o pracę z pracodawcą. Aby ukończyć szkołę musi podejść do egzaminu zawodowego.
Praktyczna nauka zawodu odbywa się u pracodawców, po podpisaniu umowy o naukę zawodu, w charakterze pracownika młodocianego. Zajęcia te trwają od 2 do 3 dni w tygodniu. W bieżącym roku szkolnym szkoła podpisała listy intencyjne o współpracy z trzema lokalnymi firmami: Kapica sp. z o.o., Technodrew Polska Wyposażenie Wnętrz Sp. z o.o. oraz Alchemia S.A. Oddział Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem. Zgodnie z podpisanymi dokumentami szkoła podjęła współpracę z w/w firmami w zakresie kształcenia praktycznego. Firmy te oferują uczniom naszej szkoły kształcenie praktyczne oraz praktyki zawodowe i staże w wielu zawodach (m.in. stolarz, ślusarz, elektryk, elektronik, mechatronik, magazynier – logistyk, operator maszyn i urządzeń przemysłu metalurgicznego, operator obrabiarek skrawających, mechanik precyzyjny). Praktyczną naukę zawodu można również podjąć u każdego innego pracodawcy, który oferuje kształcenie w wybranym przez siebie zawodzie.
Po zakończeniu nauki uczniowie otrzymują świadectwo ukończenia szkoły branżowej a tytuł zawodowy potwierdza egzamin zawodowy w wyuczonym zawodzie. Na jego podstawie mogą kontynuować naukę na poziomie Szkoły Branżowej II stopnia.
Uczeń po zakończeniu edukacji szkolno-zawodowej jest przygotowany do podjęcia pracy oraz dalszego rozwoju w zależności od upodobań własnych lub potrzeb rynku pracy.
DODATKOWE INFORMACJE w zakresie wyboru pracodawcy
W zakresie kształcenia młodocianych pracowników w szkole branżowej proponujemy wybór zawodów u naszych partnerów:
Alchemia S.A.
Oddział Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem
Osoba do kontaktu: Małgorzata Galeja
tel. 77 456 11 10
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Proponowane zawody:
AUTOMATYK 731107
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
ELM.01. Montaż, uruchamianie i obsługiwanie układów automatyki przemysłowej
ELEKTRONIK 742117
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
ELM.02. Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych
ELEKTRYK 741103
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych
MAGAZYNIER-LOGISTYK 432106
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
SPL.01. Obsługa magazynów
MECHANIK-MONTER MASZYN I URZĄDZEŃ 723310
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
MEC.03. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń
MECHANIK PRECYZYJNY 731103
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
MEP.01. Montaż i naprawa maszyn i urządzeń precyzyjnych
MECHATRONIK 742118
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
ELM.03. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych
OPERATOR MASZYN I URZĄDZEŃ PRZEMYSŁU METALURGICZNEGO 812122
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
MTL.03. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu metalurgicznego
OPERATOR OBRABIAREK SKRAWAJĄCYCH 722307
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających
ŚLUSARZ 722204
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi
KAPICA SP. Z O.O. SP.K.
Proponowane zawody:
MAGAZYNIER-LOGISTYK 432106
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
SPL.01. Obsługa magazynów
OPERATOR MASZYN I URZĄDZEŃ DO PRZETWÓRSTWA TWORZYW
SZTUCZNYCH 814209
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
CHM.01. Obsługa maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych
Technodrew Polska Wyposażenie Wnętrz Sp. z o.o.
Proponowane zawody:
STOLARZ 752205
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
DRM.04.Wytwarzanie wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych
DMR KURZEJA
OPERATOR URZĄDZEŃ PRZEMYSŁU SZKLARSKIEGO 818116
KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE
CES.02. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu szklarskiego
Kontakt:
47-120 Żędowice
Strzelecka 40 Tel.: +48 77 461 66 73 Mobile: +48 664 475 916
Zapraszamy zatem do podjęcia nauki w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zawadzkiem. Dla ułatwienia decyzji podajemy kilka przydatnych informacji o możliwościach nauki w poszczególnych typach szkół oraz perspektywach zawodowych po ukończeniu szkoły.