Miło nam poinformować, że wszyscy uczniowie klasy 3T, którzy dziś zdawali egzamin z kwalifikacji INF.02 uzyskali wstępny, pozytywny wynik egzaminu. W środę 11.06 odbędzie się egzamin w części praktycznej.
Gratulujemy i życzymy podobnego sukcesu już w środę.
W kwietniu firma Axiom Space ogłosiła datę startu Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Rakieta Falcon 9 z załogową kapsułą Dragon wystartuje z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. W czteroosobowej załodze Ax-4 jest polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. Będzie on drugim Polakiem w historii, który poleci w kosmos (pierwszy był Mirosław Hermaszewski) i pierwszym, który spędzi czas na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Początkowo start misji był planowany na 29 maja, ale ostatecznie zdecydowano, że kapsuła zostanie wyniesiona w kosmos 8 czerwca. W trakcie tej wyprawy polski naukowiec przeprowadzi 13 eksperymentów stworzonych przez polskie firmy i zrealizuje bogaty program edukacyjny. Wydarzenie to zainspirowało naszą redakcję do opracowania numeru poświęconego obecności człowieka w kosmosie. Po co tam lecimy? Jak znosi to nasz organizm? Co jedzą kosmonauci? Czy można oddychać w kosmosie? Jakie korzyści do tej pory dała nam eksploracja kosmosu? Czy tylko ludzie przebywali w kosmosie? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszych artykułach. A na wolne chwile polecamy też ciekawe filmy o kosmosie. Zapraszamy do lektury!
Zapewne każdy z Was wiele już razy spotkał osobę niepełnosprawną - na wózku inwalidzkim, z protezą ręki czy nogi, niewidomą, niedosłyszącą lub niepełnosprawną intelektualnie. Być może takie osoby są w Waszych rodzinach… Może to młodszy brat, który ze względu na przebytą chorobę musi poruszać się na wózku inwalidzkim, a może babcia, której wiek nie pozwala już na sprawne poruszanie się, a wzrok i słuch już nie są takie jak 20 lat temu. Niestety bardzo często w Polsce osoby takie traktowane są jak obywatele drugiej kategorii. Boją się ich pracodawcy, państwo słabo lub wcale nie wspiera, często są one wyśmiewane i poniżane, spotykają się z różnymi formami dyskryminacji, w tym z brakiem dostępu do edukacji, transportu, usług medycznych oraz kultury. Na początku maja obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością. Ma on na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów osób niepełnosprawnych oraz promowanie równouprawnienia i włączenia społecznego osób z niepełnosprawnością. W to zadanie chce włączyć się również redakcja gazety szkolnej. Chcemy Wam przypomnieć, drodzy czytelnicy, że te osoby są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i zasługują na równe traktowanie i szanse. Włączenie ich w życie społeczne, zawodowe i kulturalne jest korzystne dla całego społeczeństwa, ponieważ przyczynia się do jego różnorodności i wzbogacenia. Scott Hamilton - amerykański łyżwiarz figurowy, mistrz olimpijski i czterokrotny mistrz świata, który mimo wielu problemów zdrowotnych (w tym nowotworu), osiągnął szczyty w swojej dyscyplinie powiedział kiedyś: Jedyną prawdziwą niepełnosprawnością w życiu jest złe nastawienie. Zauważmy więc osoby niepełnosprawne, nie spychajmy ich na margines życia społecznego i pod żadnym pozorem nie izolujmy!
Redakcja
Plotka - niesprawdzona lub kłamliwa wiadomość, zwykle powodująca utratę dobrego wizerunku osoby lub instytucji, której dotyczy. Bywa definiowana jako rozpowszechnianie niepewnych, niepotwierdzonych informacji… Era Internetu nadała plotce zupełnie nowego wymiaru. W sieci pojawiły się dziesiątki serwisów plotkarskich, o względy których zabiegają znane osoby, plotka stała się bowiem narzędziem marketingowym.
Jedna Pani, drugiej Pani… potem „w sekrecie” następnemu Panu itd… Tak, któryś raz z kolei, przez kilka już lat, słychać, że zamykają naszą szkołę w Zawadzkiem. Nie ma żadnych oficjalnych informacji o likwidacji naszej szkoły! Procedury rekrutacyjne do klas pierwszych trwają. Od nas wszystkich zależy, ilu uczniów będzie chętnych do nauki w klasie pierwszej licealnej, technicznej czy w szkole branżowej! Mamy bardzo dobre wyniki kształcenia. Nasi absolwenci skutecznie zdają maturę jak i egzaminy zawodowe. Pracują lub kształcą się dalej na uczelniach wyższych. Uczniowie zdobywają kolejne umiejętności, biorą udział i zajmują wysokie miejsca w wielu konkursach i olimpiadach na szczeblu wojewódzkim i krajowym! Mała szkoła też może stwarzać wielkie możliwości. To wszyscy zainteresowani wiedzą, bo publikowane są informacje w naszych mediach społecznościowych.
Nie rozpowszechniajmy plotek, dementujmy je w zarodku a przynajmniej zapytajmy u źródła. Byliśmy, jesteśmy i będziemy jako szkoła dla dobra społeczności lokalnej. O naszej przyszłości zdecydują absolwenci szkół podstawowych. Jak wybiorą kształcenie w naszym liceum, technikum czy szkole branżowej to będziemy. Ofertę dla absolwentów szkół podstawowych mamy ciekawą. Dodajmy, że co roku we wrześniu obserwujemy „powroty” do naszej szkoły uczniów z innych szkół średnich w województwie, którym daleki dojazd, warunki czy oferta kształcenia nie spodobała się.
Więcej informacji o życiu Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zawadzkiem w skład którego wchodzi Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I, Technikum w Zawadzkiem i Branżowa Szkoła I stopnia i ofercie kształcenia znajdziecie Państwo na FB szkoły i naszej stronie www.zspzawadzkie.pl
Dodajmy też, że organizujemy WIELKI ZJAZD ABSOLWENTÓW w dniu 10 października 2025r. na który zapraszamy wszystkich absolwentów szkół średnich naszej miejscowości (Liceum, Technikum i ZSZ w Zawadzkiem). Zapraszamy!
Mirosława Kądziołka